business-northeast-logo

‘চৰকাৰে দক্ষতা বিকাশৰ কেন্দ্ৰ ব্যক্তিগত কোম্পানীক গতাই দিয়ক, দেশত সংস্কাৰৰ প্ৰয়োজন আছে‘: নীতি আয়োগ

BNE News Desk


Spread the love

নিটি আয়োগৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া বিভিআৰ সুব্ৰহ্মণ্যমে কয় যে দেশৰ বিভিন্ন খণ্ডত সংস্কাৰৰ প্ৰয়োজনীয়তা আছে। তেওঁ কয় যে দেশৰ অৰ্থনৈতিক বিকাশ বৃদ্ধিৰ বাবে শিক্ষা, আন্তঃগাঁথনি আৰু কৃষি খণ্ডৰ উন্নতি সাধন কৰিব লাগিব। তেওঁ কয় যে এই খণ্ডসমূহৰ ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ দক্ষতা বিকাশ কেন্দ্ৰসমূহ ব্যক্তিগত হাতলৈ গতাই দিব লাগে।

বিভিআৰ সুব্ৰমণিয়ামে কয় যে বৰ্তমান ভাৰতৰ অৰ্থনৈতিক আৰু শৈক্ষিক কাঠামোত অভাৱ আছে। দেশে শিক্ষা, আন্তঃগাঁথনি বিনিয়োগ আৰু কৃষি খণ্ডত বৃহৎ সংস্কাৰ উন্নয়নৰ দিশত আনিব লাগে আৰু বিশ্ব মূল্য শৃংখলক আগুৱাই নিব লাগে। ভাৰতৰ শিক্ষা আৰু দক্ষতাৰ সৈতে জড়িত অভাৱসমূহৰ বিষয়ে আলোচনা কৰি তেওঁ কয় যে এইবোৰত মৌলিক সংস্কাৰৰ প্ৰয়োজন আছে। ইয়াৰ অবিহনে সকলোবোৰ ফ্লপ কাহিনী বুলি প্ৰমাণিত হ’লহেঁতেন। সেয়েহে চৰকাৰে দক্ষতা বিকাশৰ প্ৰতিষ্ঠান ব্যক্তিগত হাতলৈ গতাই দিয়াৰ কথা চিন্তা কৰিব লাগে।

নিটি আয়োগৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়াগৰাকীয়ে কয় যে ভাৰতৰ একাংশ বৃহৎ চৰকাৰী গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানো ভূমিৰ বাস্তৱতাৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হৈ আছে। আমি আচলতে শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত ৩টা বস্তু সৃষ্টি কৰিছো। চিআইএছআৰ আৰু আইচিআৰ হাতীদাঁতৰ দৰে। ভাৰতৰ গৱেষণা আৰু উন্নয়নৰ শিক্ষাৰ লগত কোনো সম্পৰ্ক নাই। গৱেষণাৰ লগত বিশ্ববিদ্যালয়খনৰ কোনো সম্পৰ্ক নাই। দুয়োৰে উদ্যোগটোৰ লগত কোনো সম্পৰ্ক নাই। আমি ক’ব পাৰোনে যে প্ৰতিটো চিআইএছআৰ লেবত কলেজ থাকিব লাগে। ইয়াৰ বাবেই ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়ীসকল বিপদত পৰিছে। ডাঙৰ কোম্পানীয়ে মানুহক নিযুক্তি দিব পাৰে। তেওঁলোকক প্ৰশিক্ষণ দিব পাৰে। কিন্তু, সৰু সৰু কোম্পানীবোৰ আবদ্ধ হৈ আছে।

সুব্ৰমণিয়ামে আন্তঃগাঁথনি খণ্ডত ব্যক্তিগত বিনিয়োগৰ অভাৱৰ ওপৰতো আলোকপাত কৰে। ইয়াক বৃদ্ধি কৰিবলৈ চৰকাৰী নীতি সলনি কৰিব লাগিব বুলি তেওঁ স্বীকাৰ কৰে। আন্তঃগাঁথনি খণ্ডত ব্যক্তিগত বিনিয়োগ আনিবলৈ বহুখিনি কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে আমি নতুন মডেল আনিব লাগিব। ব্যক্তিগত ধন বিনামূলীয়াকৈ নাহে। ব্যক্তিগত খণ্ডক একত্ৰিত কৰিবলৈ আমি নতুন নতুন উপায় চেষ্টা কৰিব লাগিব। লগতে আমি পুনৰ কৃষি খণ্ডত গুৰুত্ব দিব লাগিব। আমি আগুৱাই নিব লাগিব।

ALSO READ: Rajasthan Royals chairperson explains why IPL is profitable for India

BNE News Desk