business-northeast-logo

শ্বেয়াৰ বজাৰত বৃদ্ধি পাইছে মধ্যবিত্তীয় বিনিয়োগ, বিনিয়োগকাৰীৰ আস্থা অটুট ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ : নিৰ্মলা সীতাৰমন

BNE News Desk


Spread the love

বিত্তমন্ত্ৰী সীতাৰমণে মুম্বাইত ‘ভিজন অথবা ইণ্ডিয়ান ফাইনেন্স মাৰ্কেটছ বিষয়ক এক কাৰ্যসূচীত বিএছইক সম্বোধন কৰি বিএছইক আবেদন জনাই কয় যে বিএছইয়ে ছেবিৰ সৈতে কঠোৰ আৰু কঠোৰ অনুসৰণ আৰু নিয়ন্ত্ৰণমূলক মানদণ্ডৰ বাবে কাম কৰিব লাগে যাতে বিনিয়োগকাৰীৰ আস্থা হ’ব পাৰে আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰা হ'ব। শ্বেয়াৰ বজাৰত মধ্যবিত্ত শ্ৰেণীৰ অংশগ্ৰহণ বৃদ্ধিৰ সন্দৰ্ভত বিত্তমন্ত্ৰীয়ে কয় যে ঘৰুৱা বিনিয়োগ আৰু মধ্যবিত্ত শ্ৰেণীৰ পৰা বৃদ্ধি পোৱা অংশগ্ৰহণে শ্বেয়াৰ বজাৰখনক বৃহৎ উঠা-নমাৰ পৰা ৰক্ষা কৰি আছে। তেওঁ কয়, এনে পৰিস্থিতিত বিনিয়োগকাৰী আৰু তেওঁলোকৰ অৱদান সুৰক্ষিত হোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

বিত্তমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে, ভাৰতীয় অৰ্থনীতিত যি পৰিৱৰ্তন দেখা গৈছে, তাত ভাৰতীয় পৰিয়ালৰ চিন্তা-চৰ্চা আৰু মানসিকতাতো এক বৃহৎ পৰিৱৰ্তন দেখা গৈছে। বিত্তমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে ভাৰতীয় পৰিয়ালসমূহে এতিয়া পৰম্পৰাগত ৰক্ষণশীল বিনিয়োগ পদ্ধতিৰ পৰিৱৰ্তে শ্বেয়াৰ বজাৰত বিনিয়োগ কৰাটোহে বেছি পছন্দ কৰিছে। বিত্তমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে মধ্যবিত্ত শ্ৰেণীয়ে উপলব্ধি কৰে যে শ্বেয়াৰ বজাৰত বিনিয়োগ কৰাটো ৰিস্কি কিন্তু ইয়াৰ দ্বাৰা উন্নত ৰিটাৰ্ণও পোৱা যায়। তেওঁ কয় যে এই বিনিয়োগকাৰীসকলে ষ্টক আৰু শ্বেয়াৰত বিনিয়োগ কৰাৰ ইচ্ছাক বিবেচনা কৰিলে তেওঁলোকৰ আস্থা বজাই ৰখাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

শ্বেয়াৰ বজাৰত খুচুৰা বিনিয়োগকাৰীৰ বৃদ্ধি পোৱা অংশগ্ৰহণৰ হিচাপ এইটোৱেই কৰিব পাৰি যে মাৰ্চ মাহত দেশত ডিমেট একাউণ্টৰ সংখ্যা ১৫ কোটি অতিক্ৰম কৰি এপ্ৰিল মাহত ১৫.৪০ কোটিত উপনীত হৈছে। ডিমেট একাউণ্টৰ জৰিয়তেহে মানুহে শ্বেয়াৰ ব্যৱসায় বা ক্ৰয় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ কৃতিত্ব ক’ৰ’না মহামাৰীৰ সময়ত ইকুইটিত বিনিয়োগৰ দিশত বৃদ্ধি পোৱা সজাগতা আৰু ডিজিটেলাইজেশ্যনৰ বাবে।

অনুষ্ঠানত বিত্তমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে অধিক শাসন আৰু কম চৰকাৰী হস্তক্ষেপৰ বাবে লোকসভা নিৰ্বাচনৰ পাছত পুনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডী দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হ’ব। বিত্তমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে উন্নত ভাৰত ২০৪৭ মোডী চৰকাৰৰ লক্ষ্য যাতে ২০৪৭ চনত যেতিয়া ভাৰতে স্বাধীনতাৰ ১০০ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰে তেতিয়া ভাৰত এখন উন্নত ৰাষ্ট্ৰ হয়।

 

BNE News Desk