business-northeast-logo

৪ বছৰৰ ভিতৰত প্ৰথমবাৰৰ বাবে বিক্ৰী হ্ৰাস টেছলাত,  ৬ হাজাৰৰো অধিক লোকে হেৰুৱাব  চাকৰি

BNE News Desk


Spread the love

প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হোৱা বৈদ্যুতিক বাহন কোম্পানী টেছলাই অনাগত দিনত হাজাৰ হাজাৰ কৰ্মচাৰীক চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰিবলৈ ওলাইছে। যি সময়ত কোম্পানীটোৱে এই চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে, যি সময়ত কোম্পানীটোৰ বিক্ৰীত প্ৰভাৱ পৰিছে আৰু বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ ইভি কোম্পানী হোৱাৰ মৰ্যাদা হেৰুৱাই পেলাইছে।

মঙলবাৰে কোম্পানীটোৱে মাৰ্চ ত্ৰৈমাসিকৰ ফলাফল প্ৰকাশ কৰে। ইয়াৰ পূৰ্বে কোম্পানীটোৱে হাজাৰ হাজাৰ কৰ্মচাৰীক চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰাৰ পৰিকল্পনাৰ বিষয়ে অৱগত কৰিছিল। টেছলাৰ পৰিকল্পনা অনুসৰি মুঠ ৬০২০ জন কৰ্মচাৰীক চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰাৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত হ’ব। চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত হ’বলগীয়া কৰ্মচাৰীসকলৰ ঘৰ কেলিফৰ্ণিয়া আৰু টেক্সাছত। কেলিফৰ্ণিয়াত ৩৩৩২ জন লোকে চাকৰি হেৰুৱাবলগীয়া হোৱাৰ বিপৰীতে টেক্সাছত ২৬৮৮ জন কৰ্মচাৰীক চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰা হ’ব। নিউয়ৰ্কৰ টেছলাৰ বাফেলো প্লাণ্টৰ পৰাও ২৮৫ জন কৰ্মচাৰীক চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰা হ’ব।

ইয়াৰ পূৰ্বে যোৱা সপ্তাহত টেছলাই প্ৰথমে ছুটীৰ পৰিকল্পনাৰ বিষয়ে তথ্য দিছিল। সেই সময়ত কোম্পানীটোৱে কৈছিল যে তেওঁলোকে নিজৰ বিশ্বব্যাপী কৰ্মশক্তি ১০ শতাংশ পৰ্যন্ত হ্ৰাস কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। কিন্তু সেই সময়ত কোম্পানীটোৱে কোৱা নাছিল যে কোনজন কৰ্মচাৰীয়ে নিজৰ চাকৰিচ্যুতি পৰিকল্পনাৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হ’ব। এতিয়া কোম্পানীয়ে ছুটী কেতিয়া হ’ব সেই কথাও জনাইছে। ১৪ জুনৰ পৰা এই পৰিকল্পনা ৰূপায়ণ আৰম্ভ কৰিবলৈ ওলাইছে কোম্পানীটোৱে।
যোৱা বছৰলৈকে বিশ্বব্যাপী চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্তৰ ঢৌৱে টেছলাই প্ৰভাৱিত কৰা নাছিল আৰু অহৰহ নতুন কৰ্মচাৰী নিযুক্তি দিছিল। ২০২১ চনত

টেছলাৰ মুঠ বিশ্বব্যাপী কৰ্মচাৰীৰ সংখ্যা আছিল প্ৰায় ১ লাখ, যিটো যোৱা বছৰলৈকে ১ লাখ ৪০ হাজাৰৰ ওপৰলৈ বৃদ্ধি পাইছে। এতিয়া কোম্পানীয়ে ১০ শতাংশ হ্ৰাস কৰাৰ পৰিকল্পনাৰ কথা জনাইছে। অৰ্থাৎ অনাগত দিনত টেছলাৰ অধিক কৰ্মচাৰীয়ে ছুটীৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।
চাকৰিচ্যুতি পৰিকল্পনাৰ পিছত প্ৰকাশ পোৱা ফলাফলত হতাশাজনক পৰিসংখ্যা প্ৰকাশ পাইছে। ২০২০ চনৰ পিছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে টেছলাৰ উপাৰ্জন হ্ৰাস পোৱাৰ বিপৰীতে লাভৰ পৰিমাণো যথেষ্ট হ্ৰাস পাইছে। মাৰ্চ ত্ৰৈমাসিকত টেছলাৰ নিকা লাভ আছিল ১.১৩ বিলিয়ন ডলাৰ, যিটো বছৰৰ আগৰ অৰ্থাৎ ২০২৩ চনৰ মাৰ্চ ত্ৰৈমাসিকত ২.৫১ বিলিয়ন ডলাৰৰ লাভৰ তুলনাত ৫৫ শতাংশ কম। এই ত্ৰৈমাসিকত কোম্পানীটোৰ ৰাজহ এবছৰৰ পূৰ্বে ২৩.৩৩ বিলিয়ন ডলাৰৰ তুলনাত ৯ শতাংশ হ্ৰাস পাই ২১.৩ বিলিয়ন ডলাৰ হৈছে।

২০২০ চনৰ পিছত এইবাৰ প্ৰথমবাৰৰ বাবে ইলন মাস্কৰ ইভি কোম্পানীৰ বিক্ৰী হ্ৰাস পাইছে। ইলেক্ট্ৰিক বাহন ছেগমেণ্টত নতুন কোম্পানীয়ে প্ৰৱেশ কৰাৰ বাবে টেছলাই এক কঠিন প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে। শেহতীয়াকৈ চীনৰ বহু নতুন কোম্পানীয়ে এই ছেগমেণ্টত প্ৰৱেশ কৰিছে। বিক্ৰীৰ ক্ষেত্ৰত টেছলাক পিছ পেলাইছে চীনৰ BYD য়ে।

ALSO READ: Reliance Jio emerges as the world's largest mobile operator in data traffic

BNE News Desk