business-northeast-logo

আয়কৰ বিভাগৰ বৃহৎ পদক্ষেপ, কৰদাতাক দিয়া এই নতুন সুবিধা যিয়ে ইয়াক সহজ কৰি তুলিব

BNE News Desk


Spread the love

আয়কৰ ৰিটাৰ্ণ দাখিলৰ সময় চলি আছে আৰু ইয়াৰ বাবে দেশৰ আয়কৰ বিভাগে অহৰহ তথ্য প্ৰদান কৰি থাকে। আয়কৰ বিভাগে কয় যে তেওঁলোকে বাৰ্ষিক তথ্য বিবৃতিত এটা নতুন বৈশিষ্ট্য সংযোজন কৰিছে – বাৰ্ষিক তথ্য বিবৃতি (এআইএছ)। ইয়াৰ জৰিয়তে কৰদাতাসকলে তথ্য পৰীক্ষণ প্ৰক্ৰিয়াৰ অৱস্থা চাব পাৰিব। কেন্দ্ৰীয় প্ৰত্যক্ষ কৰ ব’ৰ্ড- কেন্দ্ৰীয় প্ৰত্যক্ষ কৰ ব’ৰ্ডে (চিবিডিটি) বিবৃতিটোত কয় যে তথ্য নিশ্চিতকৰণ প্ৰক্ৰিয়াৰ অৱস্থা দেখুৱাবলৈ আয়কৰ বিভাগে এতিয়া এআইএছত নতুন ব্যৱস্থা আৰম্ভ কৰিছে।

একাধিক তথ্যৰ উৎসৰ পৰা পোৱা বিত্তীয় তথ্যৰ ভিত্তিত এআইএছ প্ৰস্তুত কৰা হয়। ইয়াত কৰদাতাৰ বৃহৎ সংখ্যক বিত্তীয় লেনদেনৰ বিৱৰণ দিয়া হৈছে যাৰ কৰ প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। এআইএছ ব্যৱস্থাত দেখুওৱা প্ৰতিটো লেনদেনৰ ওপৰত কৰদাতাসকলক মতামত দিয়াৰ সুবিধা দিয়া হৈছে। এই প্ৰতিক্ৰিয়াই কৰদাতাক এনে তথ্যৰ উৎসৰ পৰা পোৱা তথ্যৰ সঠিকতাৰ ওপৰত মন্তব্য দিবলৈ সহায় কৰে। ভুল প্ৰতিবেদনৰ ক্ষেত্ৰত, ইয়াক স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে সত্যাপনৰ বাবে উৎসলৈ ৰাউট কৰা হয়।

চিবিডিটিৰ বিবৃতি অনুসৰি ইয়াৰ দ্বাৰা প্ৰদৰ্শিত হ’ব যে কৰদাতাৰ মতামত আংশিকভাৱে বা সম্পূৰ্ণৰূপে গ্ৰহণ বা নাকচ কৰি উৎসই প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰিছে নে নাই। আংশিক বা সম্পূৰ্ণ গ্ৰহণযোগ্যতাৰ ক্ষেত্ৰত উৎসৰ পৰা সংশোধন বিবৃতি দাখিল কৰি তথ্য শুধৰোৱাটো প্ৰয়োজনীয়।

চিবিডিটিয়ে কয় যে, এই নতুন ব্যৱস্থাই কৰদাতাসকলক এআইএছত এনে তথ্য প্ৰদৰ্শন কৰি স্বচ্ছতা বৃদ্ধি কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে। এইটো মানি চলাৰ সহজতা আৰু উন্নত কৰদাতাৰ সেৱাৰ দিশত আয়কৰ বিভাগৰ আন এক পদক্ষেপ।

ALSO READ: Air India and Vista will merge this year. Plans are for 7,000 employees

BNE News Desk