business-northeast-logo

শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট বন্ধ: ষ্টক মাৰ্কেট উঠালে প্ৰতিৰক্ষা ষ্টকে

BNE News Desk


Spread the love

শনিবাৰে ঘৰুৱা শ্বেয়াৰ বজাৰত অনুষ্ঠিত হোৱা বিশেষ ব্যৱসায় ভাল বুলি প্ৰমাণিত হয়। এই বিশেষ ব্যৱসায়ত বিএছই চেন্সেক্স আৰু এনএছই নিফটি দুয়োটা প্ৰধান সূচকাংকই লাভ কৰিছিল। এই বিশেষ ব্যৱসায়টোক বিশেষভাৱে স্মৰণীয় কৰি তুলিছিল ডিফেন্স ষ্টকে, যাৰ বহুতেই আজি আপাৰ চাৰ্কিটত আঘাত হানে।

ৰাতিপুৱা লাভৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ পিছত দুয়োটা প্ৰধান সূচকাংক গোটেই দিনটো গ্ৰীণ জ’নত থাকিল। দিনটোৰ ব্যৱসায়ৰ অন্ত পৰাৰ পিছত বিএছই চেন্সেক্সৰ মূল্য ৮৮.৯১ পইণ্ট (০.১২ শতাংশ) বৃদ্ধিৰে ৭৪,০০৫.৯৪ পইণ্টত বন্ধ হয়। আজি মাত্ৰ চেন্সেক্সৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ হৈছিল আৰু ৭৪ হাজাৰ মাৰ্ক অতিক্ৰম কৰিছিল। আজিৰ ব্যৱসায়ত বজাৰৰ উচ্চ স্তৰ ৭৪,১৬২.৭৬ পইণ্ট হোৱাৰ বিপৰীতে নিম্ন স্তৰ ৭৩,৯২০.৬৩ পইণ্ট।
 বিশেষ ব্যৱসায়ৰ সময়ত ২২,৩৪৫.৬৫ পইণ্টৰ নিম্ন স্তৰ স্পৰ্শ কৰাৰ পিছত অৱশেষত নিফ্টি৫০ সূচকাংক ৯৮.১৫ পইণ্ট বা ০.৪৪ শতাংশ বৃদ্ধিৰে ২২,৫০২ পইণ্টত বন্ধ হয়। ব্যৱসায়ৰ সময়ত ই ২২,৫০৬ পইণ্টৰ উচ্চতা স্পৰ্শ কৰে। ইয়াৰ পৰা দেখা যায় যে আজিৰ বিশেষ ব্যৱসায়ৰ পৰিসৰ বজাৰৰ বাবে সীমিত বুলি প্ৰমাণিত হ’ল।

সাধাৰণতে শনিবাৰ আৰু দেওবাৰে ঘৰুৱা শ্বেয়াৰ বজাৰ বন্ধ হৈ থাকে যদিও এইবাৰ শনিবাৰেও ব্যৱসায় সংঘটিত হয়। এইবাৰ এনে তৃতীয়টো অনুষ্ঠান, শনিবাৰেও বজাৰখন মুকলি কৰা হয়। আজিৰ ব্যৱসায় দুৰ্যোগ পুনৰুদ্ধাৰ ছাইটৰ জৰিয়তে কৰা হৈছিল। দুৰ্যোগ পুনৰুদ্ধাৰ স্থানৰ পৰীক্ষণ দুটা বিশেষ অধিবেশনত কৰা হৈছিল। প্ৰথম অধিবেশন ৯.১৫ বজাৰ পৰা ১০.০০ বজালৈ চলিছিল। ইয়াৰ পিছত পুৱা ১১.৩০ বজাত দ্বিতীয় অধিবেশনৰ বাবে পুনৰ বজাৰখন মুকলি হয় আৰু নিশা ১২.৩০ বজাত বন্ধ হয়।

আজিৰ ব্যৱসায় প্ৰতিৰক্ষা খণ্ডৰ শ্বেয়াৰৰ বাবে স্মৰণীয় হৈ পৰিল। আজিৰ ব্যৱসায়ত প্ৰতিৰক্ষা খণ্ডৰ বহু ষ্টক ৫-৫ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। আজিৰ বিশেষ অধিবেশনত ব্যৱসায়ৰ বাবে সকলো ছিকিউৰিটিৰ ওপৰত ৫ শতাংশ সীমা আৰোপ কৰা হয়। অৰ্থাৎ আজিৰ ব্যৱসায়ত কোনো ষ্টক ৫ শতাংশতকৈ অধিক বৃদ্ধি বা হ্ৰাস হ’ব নোৱাৰিলে।

ALSO READ: Telecom Secretary links sustainable development links to high-speed internet data

BNE News Desk