business-northeast-logo

৪ জুনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ ফলাফলৰ পিছত শ্বেয়াৰ বজাৰত চেন্সেক্সৰ উত্থান ঘটিব-প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী

BNE News Desk


Spread the love

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ভাৰতীয় শ্বেয়াৰ বজাৰৰ বাবে এক অতি উৎসাহজনক ছবি দেখা পাই আত্মবিশ্বাস প্ৰকাশ কৰিছে। আমি ২৫ হাজাৰ টকাৰে শ্বেয়াৰ বজাৰত আমাৰ যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছিলো আৰু আজি ৭৫ হাজাৰ টকাৰ স্তৰত উপনীত হ'লো। এনডিটিভিক দিয়া এক আছুতীয়া সাক্ষাৎকাৰত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ভাৰতৰ ভৱিষ্যতৰ আভাস দিয়ে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় যে ৪ জুনৰ ফলাফলৰ পিছত চেন্সেক্স ইমানেই দোল খাব যে ষ্টক মাৰ্কেটৰ প্ৰগ্ৰেমাৰসকলো ভাগৰি পৰিব। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় যে তেওঁৰ ১০ বছৰীয়া কাৰ্যকালত চেন্সেক্সে ২৫ হাজাৰৰ পৰা ৭৫ হাজাৰলৈ এক আচৰিত যাত্ৰা কৰিছে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় যে আমাৰ চৰকাৰে সৰ্বাধিক অৰ্থনৈতিক সংস্কাৰ কৰিছে। উদ্যোগীকৰণ সমৰ্থক নীতিয়ে আমাৰ অৰ্থনীতিক এক বৃহৎ উত্থান প্ৰদান কৰে। এই ক্ষেত্ৰখনলৈ যিমানেই সাধাৰণ নাগৰিক আহিব সিমানেই অৰ্থনীতিৰ বুষ্ট হ’ব। মই বিচাৰো যে প্ৰতিজন নাগৰিকৰ মাজত ৰিস্ক লোৱাৰ ক্ষমতা অলপ বৃদ্ধি হওক। এইটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কি কৰিব লাগে ভাবিলে কোনো লাভ নহয়।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় যে অহা ৪ জুনত লোকসভা নিৰ্বাচনৰ ফলাফল আহিব। আপুনি দেখিব যে এসপ্তাহৰ ভিতৰত ভাৰতৰ শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট আৰু সেইবোৰ প্ৰগ্ৰেম কৰা সকলোৱে ভাগৰি পৰিব। এতিয়া চাওক ৰাজহুৱা খণ্ডৰ আণ্ডাৰটেকিং কোম্পানীসমূহৰ শ্বেয়াৰ ক’ত উপনীত হৈছে। এই ষ্টকটো হ্ৰাস পোৱাটো নিশ্চিত আছিল। এতিয়া শ্বেয়াৰ বজাৰত তেওঁলোকৰ দাম বাঢ়িছে। এইচ এ এললৈ চাওক, যাৰ সন্দৰ্ভত তেওঁলোকে (বিৰোধীয়ে) শোভাযাত্ৰা উলিয়াইছিল। শ্ৰমিকসকলক উচটনি দিয়াৰ প্ৰয়াস কৰা হৈছিল। আজি চতুৰ্থ ত্ৰৈমাসিকত এইচ এ এলে অভিলেখ লাভ কৰিছে। এইচ এ এলৰ লাভ হৈছে ৪ হাজাৰ কোটি টকা। ইতিহাসত HAL এ কেতিয়াও ইমান লাভ কৰা নাই। সমগ্ৰ বিশ্বতে ভাৰতৰ ডিজিটেল বিপ্লৱৰ শব্দ বাজি আছে আৰু সমগ্ৰ বিশ্বৰ মানুহে ইয়াৰ বিষয়ে আলোচনা কৰি আছে।

ভাৰতৰ ডিজিটেল বিপ্লৱক লৈ বিশ্ব কেনেদৰে আচৰিত হৈয়ে আছে সেই কথা কয় প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে। ইয়াৰ লগতে ডিজিটেল বিপ্লৱৰ সুবিধা আৰু ভাৰতত দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পোৱা অটোমোবাইল উদ্যোগৰ সন্দৰ্ভত তেওঁ কয় যে আমি কল্পনা কৰা ধৰণে ডিজিটেল দূতাবাসক প্ৰচাৰ কৰিছো। ভাৰতত আপুনি যি ডিজিটেল বিপ্লৱ দেখিছে, মই ভাবো যে ডিজিটেল বিপ্লৱেই হৈছে দুখীয়াৰ সবলীকৰণৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ মাধ্যম। ডিজিটেল বিপ্লৱে বৈষম্য হ্ৰাস কৰাত এক বৃহৎ কাম কৰিব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, "আজি বিশ্বই বিশ্বাস কৰে যে ভাৰতে সমগ্ৰ বিশ্বক এআইত নেতৃত্ব দিব। আমাৰ হাতত যুৱক-যুৱতী, বৈচিত্ৰ্য, তথ্যৰ শক্তি আছে।" কন্টেন্ট ক্ৰিয়েটৰ আৰু গেমাৰৰ সৈতে হোৱা সাক্ষাৎকাৰৰ কথা উল্লেখ কৰি পি এম মোদীয়ে কয়, "তেওঁলোকে মোক এটা অতি আচৰিত কথা ক'লে। মই তেওঁলোকক সুধিলোঁ যে ইয়াৰ ইমান বিয়পি পৰাৰ কাৰণ কি, তেওঁলোকে ক'লে যে ডাটা অতি সস্তা। Data in the world It।" ব্যয়বহুল, মই বিশ্বৰ গেমিং প্ৰতিযোগিতালৈ যাওঁ, ডাটা ইমানেই দামী, যেতিয়া বাহিৰৰ পৰা মানুহ ভাৰতলৈ আহে, তেওঁলোকে আচৰিত হয় যে ইয়াৰ বাবেই ভাৰতত এটা নতুন ক্ষেত্ৰ মুকলি হৈছে।
     

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে আৰু কয় যে আজি অনলাইনত সকলো বস্তুৰ সুবিধা আছে। ৫ লাখৰো অধিক সাধাৰণ সেৱা কেন্দ্ৰ আছে। প্ৰতিখন গাঁৱত এটা আৰু ডাঙৰ গাঁৱত ২-২, ৩-৩। কোনোবাই যদি ৰেলৱে ৰিজাৰ্ভচন কৰিব বিচাৰে তেন্তে তেওঁ নিজৰ গাঁৱৰ কমন চাৰ্ভিচ চেণ্টাৰৰ পৰাই কামটো কৰি দিয়ে। শাসনৰ ক্ষেত্ৰত মোৰ নিজা দৰ্শন আছে। মই কওঁ 'P2G2' (Pro People Good Governance)।"

দেশৰ ৰাজহুৱা ডিজিটেল আন্তঃগাঁথনিৰ পৰিৱৰ্তন সন্দৰ্ভত সোধা এটা প্ৰশ্নত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় যে এইসকল ৰাজপথৰ ব্যৱসায়ী আৰু বেংকে তেওঁলোকক ধন দিব নিবিচাৰে। মোৰ ডিজিটেল আন্তঃগাঁথনিৰ সুবিধা আছিল যে ষ্ট্ৰীট ভেণ্ডৰসকলে বেংকৰ পৰা ঋণ পাইছিল। তেওঁলোকৰ ধন সন্ধিয়াহে জমা হয়। প্ৰতিজন ষ্ট্ৰীট ভেণ্ডৰত আপুনি QR ক’ড পাব। ব্যৱস্থাটোৰ প্ৰতি তেওঁৰ আস্থাও বাঢ়িছে।

ALSO READ: শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট বন্ধ: ষ্টক মাৰ্কেট উঠালে প্ৰতিৰক্ষা ষ্টকে

BNE News Desk